İşlem yapılıyor. Lütfen bekleyiniz...
Telefon: 0212 709 9070
Ankara Cad. Monero İş Merkezi No:71/6 Sirkeci/İstanbul

BW 62mm F-Pro 1000x 10 Stop ND Filtre

ÜRÜN VİDEOSU

Stokta Yok

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

 • 62mm Filtre Çaplı Lenslere Uygunluk
 • 10 Stopluk Pozlama Etkisi
 • Çok Katmanlı MRC Dayanıklı Kaplama
 • Yüksek Verimli Kaeseman Folyolar
 • Yüksek Kalite Schott Cam
 • Sağlam Pirinç Filtre Halkası
 • Plastik Taşıma Kutusu ile Birlikte
 • Işık Miktarının Azaltılması için Uzun Pozlamada Kullanılır.
 • Aydınlık Ortamda Daha Az Işık Varmış gibi Çekim Yapmak Mümkün.
 • Parlak Işık Koşullarında da Çekim Yapmaya Yardımcı Olur.
 • Aşırı Parlak, Rengi Atmış Görüntüleri Engeller.
 • Pozlama Süresini Artırır.
 • Düşük Enstantanede Bulanık Hareket Efektleri Üretilmesini Sağlar.
 • Deniz, Nehir vs. gibi Manzara Fotoğraflarında İpeksi Görüntü Elde Edilir.
 • Lensin Ön Camını Toz, Kir ve Darbelerden Korur.
hızlı gönderi
en çok beğenilen
Fiyat: 738,00 TL
İndirimli Fiyat: 429,00 TL
Bu ürünü satın alarak 9 puan (2,25 ₺) kazanacaksınız.
 • Limitiniz Yetersizse
 • Telefonla Sipariş Vermek İstiyorsanız
 • İstanbul içi Aynı Gün Teslimat için
 • Kurumsal Teklif Almak için
Bizi Arayın!
0212 709 9070

B+W 62mm F-Pro 1000x ND Filtre İncelemesi ve Teknik Özellikleri

B+W filtreler Alman Schneider Optics tarafından üstün Alman teknolojisi ile üretilmekte. Firma 1947 yılında Berlin 'de iki ortak Biermann ve Wiber adlı iki ortak tarafından kurulmuş, Dünya 'nın en köklü ve en kaliteli filtre-cam üreticilerinden bir tanesi ve hatta en büyüğü. Biz fotoğrafçılar arasında mevzu bahis filtre konu olunca, akla gelen ilk marka mutlaka B+W oluyor. Bu karara da, fotoğraf çıktılarını diğer markaların verileri ile kıyasladığımızda B&W 'nin sonuçlarının kesinlikle üst seviyede olduğunu görerek vermekteyiz. B+W 'nin ürün kısaltmalarını bir diğer deyişle terminolojisine değinecek olursak; ilk olarak karşımıza çıkan MRC ( Multi-Resistant Coating ) kısaltması. Çok dayanıklı kaplama olarak tanımlayabileceğimiz bu özellik ( MRC ) bir anti-yansıma kaplaması gibi koruyucu bir yüzey. Bu indirgeyici; yansımaları, dağınık ışık ve gölgelenmeyi mümkün olduğunca absorbe ederek ışık iletimini artırmak için yardımcı olabilmekte. Ayrıca bu filtreler, dayanıklı yapısı sayesinde daha fazla koruma sağlar ve kaplanmamış filtrelere göre daha uzun süre temiz kalır. Lensimizin ön camızda zorlu çekim şartlarında korunmuş olur ve herhangi bir olumsuz duruma maruz kalmaz. F-Pro özelliği ise, B+W filtreleri artan optik netlik ve renk tutarlılığı için yüksek kaliteli Schott camdan imal edilmiş. Filtrenin çerçevesi pirinç alaşımdan çok daha kaliteli olması için üretilmiş, bunun yanı sıra sıkışma önleme özelliği de mevcut. Dolayısıyla kolaylıkla lensten tak-çıkar yapabiliyoruz. 1000x ibaresi ise pozlamada 10 stopluk karartma sağlandığını gösteriyor. 10 stopluk değerde ışığı engelliyor. Gündüz vaktinde uzun pozlama yapmamıza imkan tanıyor. Yani rakamlar üzerinden konuşacak, örnek verecek olursak normal şartlarda makinemizin pozometresi 0 konumunda 1/50 enstantane değerini gösteriyorsa, BW 1000x ND filtreyi taktığımızda 20sn gibi bir enstantane değerini vermekte. Bizim pozlama süresimizi yavaşlatarak, diyafram ( f ) değerini kıstığımızda alan derinliğini kontrol etmemizi ve daha kolay hareket etmemize büyük ölçüde yardımcı oluyor. Bunları da yaparken fotoğrafların renklerini asla olumsuz yönde etkilememekte. Yine üzerinde yazan 52 - 67- 72mm gibi sayılar da çaplarını, lenslere göre uyumluluklarını göstermekte. 

ND Filtre Nedir ve Nasıl Kullanılır?

ND ( doğal yoğunluk ) filtreleri gelen ışık miktarının renklerin bozulmadan azaltılması için kullanılmakta. Bu filtreler siyah ve tonları ( gri gibi ) cama sahip olup pozlamayı düşüren ( düşük enstantane değerleri , 15sn. - 30sn. ) bir etkiye sahipler. Işığın doğal bir şekilde uygun şartlarda azalması ve diyaframı kısarak ( kısıyoruz çünkü pozlama süremizi daha da uzatarak istediğimiz uzun pozlama görüntüsünü elde etmek amacımız. ) çekimler yapabilmemizi sağlayan bu filtre türü sayesinde bizlere gündüz uzun pozlama yapabilme imkanı doğuyor. Tabii buna bağlı olarak farklı ND filtrelerin kullanım amacı çeşitlilik göstererek, farklı fotoğraf çekim teknikleri de doğal olarak oluşmuş. Ve buradaki en önemli detay, renklerin herhangi bir şekilde bozulmaya uğramadan sensörün, filmin üzerine düşebilmesi. B+W 1000X ND tartışmasız bunu en iyi şekilde yapan filtre. Doğal ( Nötr ) yoğunluk filtreleri görüntünün genel renklerini etkilemez. Nd filtrenin tanımını, açıklamasını, teknik bilgilendirmesini artık siz hangisi olarak adlandırmak isterseniz, bitirdikten sonra gelelim nasıl kullanıldığına. İlk olarak lensimizin çapına uygun filtreyi aldıktan sonra, ön camına takıyoruz. Sonrasında vizörden ya da lcd ekrandan netlik ayarlarını yapmak için kontrol ediyoruz. Burada biz vizörden herhangi bir şey göremiyorsak makinenin sensörü de görememekte. Yani ND filtre ile yapılan çekimlerde mecburen manuel netleme ( MF ) yapmamız gerekiyor. Lensin üzerindeki netleme halkasının yardımıyla netliği sonsuza getirmenizi öneriyoruz. Çünkü en iyi sonuçlara sonsuza netlediğimiz zamanlarda elde ediyoruz. Ayrıca filtreyi kullanırken kadrandan makineyi  manuel moda getirmemiz gerekiyor. ISO 'yu da en düşük seviyeye getirerek, diyaframı da lensimizin imkanları doğrultusunda en kısık seviyeye ( f/16-22 ) getirmemiz gerekiyor. Böylelikle ND filtremizden maksimum faydayı sağlamış oluyoruz. Çekim esnasında yine bize sağlam bir tripod ve uzaktan kumanda gerekmekte. Bu ikili olmazsa istediğimiz sonuçlara ulaşamayabiliriz. Eğer kumandamız yoksa ya da yanımızda değil ise 2 saniye gecikmeli çekim yaparak maksimum 30 saniyelik pozlama yapabilmek mümkün. Bulb modunu kumandasız yapmak fotoğraflarımızda netsizliğe neden olur ve bu da hiçbirimizin istemediği bir durum olarak karşımıza çıkmakta. Kumandasız 30 saniye pozlayarak uzun pozlanmış kareler elde edebilirsiniz fakat tripod olmadan ND filtre kesinlikle almayın sadece manzara fotoğraflarında kullanmayı düşünüyorsanız. Çünkü uzun pozlamanın temel ihtiyacı tripoddur. Aşağıdaki videoda, ND filtrenin nasıl kullanılacağına dair detaylı inceleme yaptık, bir göz atmanız da mutlaka fayda var. Unutmadan şunu da ekleyelim, filtreler içinde en kaliteli olanı ND filtrelerdir. ;)

Peki ya, ND Filtreyi Hangi Çekimlerde Kullanabiliriz?

Özellikle doğa-manzara fotoğraflarında kullanılan ND filtreleri, aslında gün ışığında yaptığımız portre çekimlerinde de kullanabiliriz. Şöyleki sığ alan deriniğini yakalamak istiyorsak, yani arka plan fluluğu için açık diyaframa ihtiyacımız olduğunu düşünürsek bu durumda mutlaka ND filtre kullanmamız gerekir. Fakat enstantane değerimiz buna yeteri kadar cevap veremiyorsa, bir ND filtre kullanarak pozlamamızı düşürür, düzgün pozlanmış, yanmamış, parlalamamış bir portre fotoğrafı elde edebiliriz. ND filtrelerin asıl kullanım alanı olan doğa-manzara fotoğraflarımızda bir şelaleye, bir denize ya da bulutlara kimine göre ipeksi olan, kimilerine göre tül gibi ya da sis gibi olan o göz alıcı dinamizmi kompozisyonlarımıza verebiliriz. Çekim alanlarını sıralayacak olursak;

* Gün ışığında uzun pozlama yapmamıza imkan tanır.

* Yine ışığın çok olduğu, fazla olduğu durumlarda açık diyafram değerlerini düşük ISO miktarı ile birleştirerek çekim ayarlarını yapmamıza yardımcı olur.

* Kadrajımızda bulunabilecek hareketli nesneleri kompozisyonumuzda bulanık gösterme, iz halinde bırakma ya da tamamen yok etmemizi sağlar.

Gelin şimdi de tüm bu bahsettiklerimizi birkaç fotoğraf ile destekleyelim.

ND Filtre Değeri ve Diyafram - Enstantane Hesaplaması

Şimdi de gelelim ND filtrelerin değerlerinin nasıl hesapladığına. Bu kısım biraz sayılarla boğuşmaca olduğu için, ciddi anlamda ilgilenmek isteyen, daha meraklı fotoğrafçı arkadaşlarımızın okumasını tavsiye ediyoruz.Diyafram değerine ve enstantane değerine karşılık gelen değerleri hesaplamadan bahsedeceğiz. İlk olarak örneğin, f değerinden yola çıkarsak, 2x olarak adlandırılmış bir ND filtreye bakacak olursak, 2x aslında kaç üzeri x 2 anlamına gelmekte ve karşılığında değer olarak 2 vereceğini görmekteyiz. 2 üzeri 1 anlamında yani 1 f stop kadar ışığı azaltabileceğini ifade etmekte. 4x için sorgularsak kaç üzeri x 4 değerini verir sorusuna cevap arayacağız. Cevabın 2 üzeri 2 olacağından burada aslında x değerinin karşılığı 2 olmakta. Bu da 2 durak f stop geri gitmekte.

* 2x - 1 / f stop    * 8x - 3 / f stop    * 1024x - 10 / f stop

* 4x - 2 / f stop    * 64x - 6 / f stop

Enstantane değerini bulmaya çalışırkense mevcut çekim değerimizi 1000 ile çarpmamız gerekiyor. 1/125 enstantane 0.008 saniye, 0,008 x 1000 = 8 saniyeye eş-denk düşmekte. Bu hesaplama sayesinde en az kaç enstantene değeri ile hareket etmemiz gerektiği hakkında bir fikre sahip oluyoruz. Diğer enstantane değerlerinin sonucu şöyle;

* 1/1000: 1 sn     * 1/30: 32sn

* 1/500: 2sn        * 1/8: 2dk

* 1/125: 8sn        * 1/4: 4dk

* 1/60: 16sn        * 1/2: 8dk

* 1/50: 20sn        * 1: 32dk

Yoğun Işık Koşullarında En Mükemmel Fotoğraf Kalitesi 

B+W ND 1000X filtre ile yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok aydınlık bir ortamda daha az ışık varmış gibi çekim yapmanız mümkün. 10 stop gücünde ışığı engellemekte. Bunun anlamı da mükemmel kalitede fotoğraflar çekmek ve gece çekimlerinin - yani ışığın az olduğu - yanı sıra gündüz de uzun pozlama yapabilmenize imkan olması demek. Alttaki örnek fotoğrafta da gördüğünüz üzere, BW 'nin kalitesi diğerlerine göre ortada. Etkisi çok fazla.

Lensin Ön Camı için Filtre

Aynı zamanda bu üstün kaliteli filtre ile, lensimizin ön camını rahatlıkla koruyabiliriz. ND filtreler ile yapılan çekimler, genellikle zorlu çekim koşullarını da beraberinde getirir. Burada yaşanabilecek olumsuz bir durumda, dayanıklı BW filtre ile lensinizin ön camına herhangi bir hasar gelmeden çekimi tamamlayabilirsiniz. Yine ayrıca tozdan ve sudan da ön cam korunmuş olur.

Üst Düzey Alman Kalitesi, Sağlam Pirinç Gövde

B+W 52mm F-Pro 1000X ND, filtreler arasında en üst düzey ve en kaliteli seridir. Aşırı parlak, rengi atmış görüntüleri engellediği gibi pozlamayı da dengeler. B+W 1000X ND filtreler sayesinde net alan derinliğini yakalayabiliriz. Yavaş çekim değerlerinde bulanık hareket efektleri üretmemizi sağlamaya yardımcı olur.

Sonuç

B+W 52mm F-Pro 1000x ND Filtre ile 10 stopluk eksi ( karanlık ) pozlama sayesinde özellikle gün ışığında istediğimiz pozlamayı elde edebilmekteyiz. Detaylı incelemesini yaptığımız bu ND filtreleri tüm profesyonellerin kullanmayı tercih ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Son söz; " Biz fotoğrafçıların aksesuar olarak mutlaka çantalarında bulundurması gereken, olmazsa olmaz ekipmanlarından başta gelen ürünlerden bir tanesi, satın alın, aldırın. ;) "

ND Filtre Değer Tablosu

  B+W 52mm F-Pro 1000x ND Filtre
ND Filtre Yoğunluğu f - Stop Değerine Göre Işık Azaltma
0.1 1/3
0.2 2/3
0.3 1
0.4 1 1/3
0.5 1 2/3
0.6 2
0.7 2 1/3
0.8 2 2/3
0.9 3
1.0' 3 1/3
2.0' 6 2/3
3.0' 10
4.0' 13 1/3

Tip

Doğal Yoğunluk – Natural Density

Filtre Çapı

62 mm

Yoğunluk

3.0

ND Stop

1,000 (10 stop)

Multi-Coated

Evet

Renk Sıcaklığı

Does not affect color

Efekt

Uzun Pozlamaya İzin Verir

Malzeme

Schott Cam

Ön Filtre Çapı

62 mm

Ön Lens Kapağı  Çapı

62 mm

 

Filtre Çapı 62mm
Filtre Tipi Multi-Coated
Filtre ND Stop 10 Stop
 • BW 62mm F-Pro 1000x 10 Stop ND Filtre
 • Sert Filtre Kutusu
 • Fotopazar Lens Temizlik Seti

Ürün Yorumları BW 62mm F-Pro 1000x 10 Stop ND Filtre

|
5 yıldız
bu site bi harika dostum!
kaç gündür onu mu alsam bunu mu alsam, hangi marka hangi filtre, fiyatı ne olur ne gider derken en sonunda bw yi en kalitelisini aldım. bu noktaya kadar fotopazar bana çok yardımcı oldu, cok bunalttım bılıyorum onları, onlar da hep aynı ıstekle bana cevap verdıler ve sonunda ısımı cozduler, sorunsuz kargo ve hızlı gonderı ıcın ne kadar tesekkur etsem az, sagolsunlar varolsunlar.
Bu yorumu faydalı buluyor musunuz ? Yes No (3/0)
|
5 yıldız
uzun pozlamalar içn birebir
uzun pozlama fotoğraflar çekebilmek için aldığım filtreyi bir iki kere kullanma forsatım olsa da daha tam alışamadım diyelim. Pozlama konusunda biraz matematik hesabı yapmak gerekiyor. Bu hesabı düzgün yapamazsanız doğru pozlamaya erişmek için baya bir beklemeniz gerekebiliyor. Filtrem daha önce vardı 3 stop ama yeterli gelmediği için tercih ettim. Sağlam bir tripod ile çok daha iyi uzun pozlamalar çıkarabilir. Tavsiyem deniz yüzeyinde denemenizdir. gün ışığında çekebiliyorsanız daha iyi anlıyorsunuz 10 stopluk farkı.
Ben filtreden dediğim gibi memnun kaldım ve öneririm.
Bu yorumu faydalı buluyor musunuz ? Yes No (1/0)
Yorum Yap
Artılar
Eksiler
Bu ürüne yıldız derecesi verin
Garanti Bankası Akbank Halk Bankası İş Bankası
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 429,00 TL 429,00 TL 429,00 TL 429,00 TL 429,00 TL 429,00 TL 429,00 TL 429,00 TL
3 147,29 TL 441,87 TL 147,29 TL 441,87 TL 147,29 TL 441,87 TL 147,29 TL 441,87 TL
6 - - - - - - - -
Yapı Kredi Finansbank Diğer
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 429,00 TL 429,00 TL 429,00 TL 429,00 TL 429,00 TL 429,00 TL
3 147,29 TL 441,87 TL 147,29 TL 441,87 TL - -
6 - - - - - -

Şu ürün için Soru & Cevaplar - BW 62mm F-Pro 1000x 10 Stop ND Filtre

Bu ürün için henüz soru sorulmamış ve ya onaylanmış soru bulunmuyor.
Soru Sor