İşlem yapılıyor. Lütfen bekleyiniz...
Telefon: 0212 709 9070
Ankara Cad. Monero İş Merkezi No:71/6 Sirkeci/İstanbul
Filtrele: Hepsini Temizle
Min: 0
Max: 13979
0 13979
Markalar Filtreyi Temizle

Kumandalar

Fotoğraf makinesi alırken yanında alacağınız aksesuarların hepsini sıralamaya çalışıyorum ki ne alacağımızı iyi bilelim istiyorum. Bize gelen soruların bir kısmında benim makinem şu, hangi kumandayı kullanıyor bu makine? İşte bu ve benzer sorulara açıklık getirecek bir iki liste dökelim. Tabii önce uzaktan kumanda nedir ne değildir bir bakalım.

Uzaktan kumanda ya da doğrudan İngilizce adı ile Shutter Release, fotoğraf makinenizi uzaktan kontrol edebilmenizi sağlayan basit bir deklanşör görevi gören cihazlardır. Tek tuş işlevi ile olan en basit kullanımlı kumandalardan time lapse yapabilen yani aralıklı çekim yapabilen kumandalara kadar birçok çeşit mevcuttur. Çok fazla değişikliğe gitmeseler de ortalama bir markadan üç çeşit kumanda görebilirsiniz. Kablolu ya da kablosuz; giriş ve orta sınıf ile üst sınıf için ayrı girişlere sahip kumandalar gibi bir ayrım da söz konusu olabilmekte. Bu karışıklığın önüne geçmek için Markaların kendi kumandalarını eklemeyi uygun gördüm. Zira üçüncü parti üreticilerin de bolca kumandası var ve onlara bu yazıda şimdilik yer vermiyorum. 

Kumandaların kullanım amaçları nedir?

Herhangi bir fotoğraf makineniz var. Bunu uzaktan kontrol edebilmek önemli bir meziyet. Yani tripod üzerine koyup ya da bir yerde sabitleyip kendinizi çekmek istiyorsanız kullanabilirsiniz. İkinci ve en önemli çekim alanı ise uzun pozlama fotoğraflar çekebilmektir. Günümüzdeki fotoğraf makinelerinin birçoğunda wifi ya da nfc gibi özellikleri ile remote kontrol sağlanabiliyor olsa da uzun pozlama yaparken zaman zaman makinelerin vermiş olduğu 30sn gibi değerleri aşamıyorlar. Yani 1dk – 20dk gibi uzun pozlamalarda kesinlikle bir kumandaya ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu arada makinenin deklanşörüne basarak da uzun pozlama yaparsınız ama makinenin mikronluk hareket etmesi fotoğrafın bulanık çıkmasına sebep vereceği için de uzun pozlamalarda uzaktan kumanda tercih edilir. Üçüncü önemli kullanım yeri de time lapse gibi çekimlerde kullanılması. Bu özellik günümüzde birçok fotoğraf makinesine eklenmeye başlanmış olsa da belirli sınırları barındırabiliyor ve bu sebeple aralıklı çekim yaparken kumanda kullanmak gerekebiliyor. Örneğin geçmiş dönemde kullandığım fotoğraf makinemde yazılımla time lapse özelliği gelse de saniyede 1 kare fotoğraf çekebiliyordu. Bunu yeterli bulmuyor ve yarım saniyede bir fotoğraf çekmesini istesem de sağlayamıyordum kumanda olmadan. Yani gerekli bir alet time lapse olan kumandalar.