İşlem yapılıyor. Lütfen bekleyiniz...
Telefon: 0212 709 9070
Ankara Cad. Monero İş Merkezi No:71/6 Sirkeci/İstanbul

Olympus PEN E-PL8 14-42mm EZ Aynasız Fotoğraf Makinesi (Siyah)

PEN serisine yeni üye. Olympus PEN E-PL8

ÜRÜN VİDEOSU

Stokta Yok

Ürünle Birlikte Gelecek Hediyeleriniz

TOPLAM DEĞER : 149,00 TL

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

 • 16.1MP Live MOS Sensör
 • TruePic VII Görüntü İşlemci
 • 3.0 "1.04m-Nokta 180° Hareketli Dokunmatik Ekran
 • 30 fps'de Full HD Video Kayıt
 • Dahili Wi-Fi Bağlantı
 • AF 81-Nokta Alan FAST AF
 • 8.5 fps Seri Çekim
 • ISO 25600 Hassasiyet
 • 3 Eksenli Dahili VCM Görüntü Sabitleme
 • Kontroller Geliştirilmiş Selfie Modları

Diğer Seçenekleri

ücretsiz kargo
hızlı gönderi
editörün seçimi
Fiyat: 2999,00 TL
İndirimli Fiyat: 2599,00 TL
Bu ürünü satın alarak 52 puan (13 ₺) kazanacaksınız.
 • Limitiniz Yetersizse
 • Telefonla Sipariş Vermek İstiyorsanız
 • İstanbul içi Aynı Gün Teslimat için
 • Kurumsal Teklif Almak için
Bizi Arayın!
0212 709 9070

Olympus PEN E-PL8 14-42mm Aynasız Fotoğraf Makinesi (Siyah) İncelemesi

Olympus PEN serisinin son üyesi olan PEN E-PL8, yine yazması ve söylemesi zor ama fotoğraf çekmesi keyifli olacağa benzeyen Aynasız fotoğraf makinesi. Özellikle takip ettiğimiz ve giriş seviyesi kullanıcılar için önerdiğimiz bir seri olan PEN serisi daha çok kullanıcı dostu ve profesyonelliğe adım atmayı bekleyen kullanıcıları hedefleyen bir seri. Ama öyle küçük görülmemesi gereken bir seri. En son çıkan ve bizim de severek incelediğimiz PEN F serinin hatta Olympus’ların en üstünde konumlandırılabilecek bir gövde. Tipolarak Rangefinder gövdeleri hedefleyen PEN serisi üç farklı sınıfı barındırıyor. Giriş Sınıfında E-PL diye adlandıran; orta sınıfına E-P diye devam eden ve üt sınıfına da doğrudan PEN- şeklinde adlandıran Olympus’un bu sınıflardaki temsilcileri ise güncel haliyle PEN E-PL8, PEN E-P5 ve PEN-F.

aa

PEN ‘lerin tamamının iyi makinelerden oluştuğunu söylemek hata olmaz zira DSLR sınıfında yer alan diğer markaların Orta sınıftaki ciddi temsilcilerine kafa tutar bir yapıları var. Küçük boyutlarına rağmen büyük işler başarabilen bu serinin son temsilcisini şimdi biraz irdeleyelim.

Olympus PEN E-PL8 Özellikleri

OM-D serisinin giriş sınıfında yer alan OM-D E-M0 Mark II ile benzer özellikler sergileyen E-PL8 16.1MP çözünürlük ile iyi bir yer ediniyor. Ne kadar, Megapiksel önemli değildir, diyor olsak da fazla megapiksel göz çıkarmaz diye de sonuna ekliyoruz. Önceki modellerde yer almayan TruePic VII Görüntü İşlemci ise makineye bir atiklik, serilik katıyor. HaricenISO performansının artmasında ve yüksek hızlı video çekimlerinde de işlemcinin önemi büyük. Full HD video çekimini 30fps gibi ideal bir değerde gerçekleştiren PEN E-PL8; saniyede 8.5fps fotoğraf çekebiliyor. Şu anda bu söylediğim değerin orta sınıf DSLR modellerinde bile olmadığı aşikar. O yüzden fiyatıyla ve boyuyla küçümsenmeyecek işler yaptığı kesin. 81 AF noktası ile yine performans konusunda hızlı değerler sunabilen E-PL8 3 yönlü VCM titreşim engelleyiciyle hangi lensle kullanırsanız kullanın size kolaylık sağlayabiliyor. PEN E-PL8’in en güzel yanı ise dahili WiFi ve hareketli dokunmatik LCD ekran. 3.0” boyutundaki ekran yukarı hareketinin yanı sıra selfie moduna geçebiliyor ve aşağıya doğru tam 180° hareket edebiliyor. Ters olarak döndüğünde ise görüntüyü yine karşı tarafa düz şekliyle aktarabiliyor. Dokunmatik hassasiyeti konusunda ise kağıt üzerindeki değerleri iyi görünüyor. Dahili WiFi ise eğer cep telefonundan veya tablet üzerinden kontrol ediliyorsa, önceki serilerdeki hızdan daha fazlasını sunacağı kesin gibi görünüyor.

a

Olympus PEN E-PL8 Aynasız Fotoğraf Makinesini dört gözle bekliyoruz. Zira Olympus, çizgisini en çok sevdiğim markalardan birisi. Uzun bir süre OM-D E-M10 kullanmış biri olarak bende bıraktığı izlenimler şöyle: Hızlı, Tarz, Güvenilir. Bu üç kelime ile aslında daha da fazla. Avantajlarının dışında dezavantajları da var tabii ki. Ama bunlar kişiye göre değişebilir durumları kapsıyor. Sıralayalım.

Daha ağır ve büyük gövdelere sahip olabilirlerdi. Bu durum DSLR’ye geçmeniz gerektiğinin habercisi. Olympus’u küçük diye tercih ediyoruz.

2-1024x1024

Daha büyük sensöre sahip olabilirdi. Bu durum da kullanıcıyla alakalı. Full Frame bir sensöre sahip olsaydı eğer bu boyutlarda olmazdı, bu derece hızlı olmazdı ve bu kadar özelliği böyle bir bünyede bir araya getiremezlerdi.

malaikaraiss_torquoise-2-1024x1024

Benim için dezavantaj ise şöyle ki lens seçenekleri yeterli değil. Aslında bu durum da benle alakalı çünkü tüm lensler mevcut sayılır. Sadece pro versiyonları oldukça pahalı. Bu sebeple benim aradığım lensler daha alt sınıfta uygun fiyatlı olan modeller. Ben durumu şöyle açıklayayım. 12-40mm PRO’nun daha uygun fiyatlı karşılığı 12-50mm. 40-150mm f/2.8 PRO’nun karşılığı 40-150mm R. Sabit odaklı lenslerin ise karşılığı yok. 17mm F1.8 en çok sevdiğim lens. Fiyat olarak ortalama seviyede olması iyi ama bunun altında lens yok. Eskiden ürettiği 17mm F2.8 zuiko ise üretilmiyor.

7-1024x1024

Kısaca her lens beklentinin üzerinde performans sergiliyor. Bu sebeple de fiyatları biraz yüksek.

Olympus PEN-E-PL8’in diğer özelliklerine de değinelim. İlk görüşte aşık olunabilecek bir makine. Sebebi neredeyse cep boyutunda olması. Tarzı ise muhteşem. Ben özellikle kahve tonlarına hayran kaldım diyebilirim. Olması gerektiğinden açık ya da koyu tonlarda değil tam rengi tutmuş. Siyah rengi klasikten vazgeçemeyenler için ideal, beyaz rengi ise tamamen bayanlar içinmiş gibi görünse de erkek fotoğraf severlerin de rahatlıkla kullanabileceği kırık bir beyaz renkte. Mod tekerleği ile ayar tekerleği yenlenen tasarımla daha kalın ama daha pratik yerleştirilmiş. Arka tuşlar sıradanlıktan ayrılan fakat tarz olacağım diye de fazladan tuş yerleştirilmemiş bir yapıda, sade ve ergonomik. Ekranın hareketi ise tam da olması gerektiği gibi. Tek dezavantajı ise monopod ile kullanılacaksa fiyasko olabilir. Zira tripod bağlantısından monopod’a bağlandığında ekran monopodun arkasında kalacak. Yani selfie modunu eldeyken kullanabilirsiniz ama aksiyon kameralardaki gibi bir hareket yapmanız zor.

3-1024x768

Olympus PEN E-PL8 modeli alt sınıf OMD ve diğer PEN serileriyle benzer aksesuarları da kullanabiliyor. Ben özellikle Olympusun kahve deri askısı ile kahve E-PL8’in kullanılmasını tavsiye ederim. BLS-50 batarya kullanan model için ikinci bir batarya almak ise iyi olacaktır. Zira makine üzerinde dijital de optik de bir vizör yok ve sürekli lcd ekran kullanılacağından pil performansı düşük olacaktır.

Özetle Olympus, çizgisini bozmadan en iyisini sunmaya çalışmış. Giriş sınıfındaki PEN serisinin son üyesi olan E-PL8 modeli kullanıcıları kağıt üzerinde mutlu edecek bir makine. Hani şu makinem var benim sen bu ufaklıkla mı çekiyorsun diyenlere tokat gibi cevap verebilecek bir model. Dahili titreşim engelleyici, dönebilir ekran, WiFi, renk seçenekleri gibi artıları barındıran, hız konusunda sonuna kadar tatmin edici değerlere sahip bir model. Kısaca “Aradığınız her şey onda mevcut.”

pen-blog-1024x1024

Lens olarak da tavsiye edebileceğim lensleri aşağıda sıralayalım.

Olympus 15mm f/8 Body Cap Lens – Bu lens muhtemelen üretimde değil ama makineye body kapağı gibi oturacak bir lens

Olympus  9mm f/8 Fisheye Body Cap Lens – Yukarıdaki lens öellikleri bunun için de geçerli ama bulursanız kaçırmayın. Hem fisheye hem ufacık bir şey.

Olympus 12mm f/2 Lens – Geniş açı çalışanlar için ideal. 24mm gibi bir 35mm eşdeğere sahip. Bu da yeterli bir değer olarak görülmeli.

Olympus 17mm f/1.8 Lens – Tam sokak fotoğrafçılığı lensi. 35mm eşdeğeri ve diyafram açıklığı ile portre çekimleri bile rahatlıkla yapılabiliyor. Renk olarak elbette gümüş olanı seçmek mantıklı.

Olympus 25mm f/1.8 Lens – Portre için ideal olmasının yanı sıra daha az bükülme ile portre fotoğraf çekebilmesi ve alan derinliği konusunda da artısı olması tercih sebebi yapabilir. Yine gümüş renk olanı tercih edilmeli.

Olympus 45mm f/1.8 Lens – Küçük boyutları ve sadece portreye yönelik olması, fiyatının da uygun olması tercihlerinizin arasına almanızı sağlıyor.

Olympus 14-42mm R II Lens – Kit lens olarak da sunulan lens ideal odak aralığı ile bence ilk alınması gerekenlerden bir tanesi. Zoom sevmeyenler için bir şey diyemeyeceğim tabii ki.

Olympus 14-42mm EZ Lens – EZ olayına bir türlü alışamadım. Nedenini bilmiyorum ama lens makine kapalıyken mükemmel bir boyutta ama makine açık iken uzuyor ve görüntü yandan çok hoş olmayabiliyor. Ama ufaklığı onu tercih sebebi yapıyor.

Samyang 7.5mm f/3,5 MFT Lens – Fisheye arayanlar için çok iyi bir lens. Manuel fokus olması onu dezavantajlı yapmıyor hatırlatayım.

Samyang 12mm f/2.0 Lens – Keskinliği on numara. Fiyatı da yaklaşık olarak 500TL daha ucuz Olympus’a göre.

Bu lenslerin haricinde de birçok lens daha var ama bunlar ideal olanları gibi görülebilir. Mümkünse de tüm lenslerin gümüş versiyonlarını almanızı tavsiye ederim.

Olympus PEN E-PL8 Videoları

 •  Kamera gövdesi (Siyah)
 •  Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ Lens
 •  Flaş FL‑LM1
 •  BLS‑50
 •  BCS‑5 Pil Şarj Cihazı
 •  Micro Four Thirds gövde kapağı (BC‑2)
 •  Omuz Askısı
 •  CB‑USB6 USB Kablo
 •  Olympus İzleyici Yazılımı
 •  İşlem Talimatları
 •  Garanti Kartı

Ürün Yorumları Olympus PEN E-PL8 14-42mm EZ Aynasız Fotoğraf Makinesi (Siyah)

|
5 yıldız
Özellikleri E-M10 ile aynı
Bir arkadaşım vasıtasıyla e-m10 kullanmıştım. Birkaç gün fotoğraf çektim. Eski model olmasına rağmen sağlam ve kullanışlıydı. Olympus güzel makineymiş dedirttirdi. Ben de bir makine alayım dedim ama fiyatlar çok uçuk geldi. Em10 mark ii var zaten bir tek. PEN serisine hiç bakmamıştım. E-P5 ve E-PL8 var iki tane. bir de pen f ki onun fiyatını ne siz sorun ne ben söyleyeyim. EP5 eski bir cihaz gibi olsa da onun özellikleri de em10 ile aynı sayılır. Ekran konusunda bir de boyutlar konusunda kararsız kaldım. Ekranı dönebilen ama vizörü olmayan bir makine EPL8, ama ben memnunum birkaç çekim yaptım ve fotoğraf kalitesi çok çok iyi. Titreşim engelleyici özelliği, sürekli yanında taşıyabilmek önemli. Ufacık makine ama size canon 80d ile benzer özellikler sunuyor. Ne anladım ben iki katı fiyat farkından. Kesinlikle kullanışlı bir cihaz. Herkese öneririm.
Bu yorumu faydalı buluyor musunuz ? Yes No (0/0)
Yorum Yap
Artılar
Eksiler
Bu ürüne yıldız derecesi verin
Garanti Bankası Akbank Halk Bankası İş Bankası
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 2599,00 TL 2599,00 TL 2599,00 TL 2599,00 TL 2599,00 TL 2599,00 TL 2599,00 TL 2599,00 TL
3 866,33 TL 2599,00 TL 866,33 TL 2599,00 TL 866,33 TL 2599,00 TL 875,00 TL 2624,99 TL
6 441,83 TL 2650,98 TL 433,17 TL 2599,00 TL 433,17 TL 2599,00 TL 441,83 TL 2650,98 TL
Yapı Kredi Finansbank Diğer
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 2599,00 TL 2599,00 TL 2599,00 TL 2599,00 TL 2599,00 TL 2599,00 TL
3 866,33 TL 2599,00 TL 866,33 TL 2599,00 TL - -
6 433,17 TL 2599,00 TL 433,17 TL 2599,00 TL - -

Şu ürün için Soru & Cevaplar - Olympus PEN E-PL8 14-42mm EZ Aynasız Fotoğraf Makinesi (Siyah)

Bu ürün için henüz soru sorulmamış ve ya onaylanmış soru bulunmuyor.
Soru Sor